Praca w Holandii - czego możesz się spodziewać?

20 stycznia 2023

Wyjeżdżając do pracy do Holandii musisz spodziewać się innego trybu życia niż w Polsce, co nie oznacza, że gorszego. Kraj kwitnących tulipanów ma wiele do zaoferowania i jest w czołówce krajów europejskich jeśli chodzi o gospodarkę. Zobacz, jak wiele jeszcze mogłeś nie wiedzieć o Holandii.

Małe państwo, duża siła

Holandia to stosunkowo małe państwo, jego całkowita powierzchnia to 41 526 km² co odpowiada 1/8 powierzchni Polski, a województwo Mazowieckie jest niewiele większe od całej Holandii. Kraj ten ma dostęp do Morza Północnego, a linia brzegowa liczy 451 km, oprócz tego graniczy tylko z Niemcami i Belgią. Przez Holandię przepływają trzy ważne rzeki - Ren, Moza i Skalda.

Holandia jest 24. najgęściej zaludnionym krajem świata, obecnie mieszka tam 17,74 miliona ludzi. Kraj ten nie posiada miast z liczbą ludności większą niż 1 milion, największe z nich to Amsterdam, Rotterdam, Haga i Utrecht. Amsterdam jest stolicą Holandii, ale rząd ma siedzibę w Hadze.

Depresyjne położenie

Holandia jest krajem nizinnym. Niziny te powstały głównie z osadów, naniesionych przez rzeki. Średnia wysokość kraju wynosi 10 m n.p.m. Najwyższy punkt ma wysokość 322,5 m n.p.m, a gdy w roku 1841 osuszono jezioro leżące między Rotterdamem i Goudą powstał dzisiejszy polder - najniżej położony punkt Holandii znajdujący się 6,76 metra pod poziomem morza. Co ciekawe zachodnia strona Holandii podlega ruchom obniżającym, obszar ten opada 10 cm na 100 lat.

Holandia czy Niderlandy?

W październiku 2019 r. władze holenderskie postanowiły, że zrezygnują z anglojęzycznego określenia „Holland”, na rzecz nazwy „The Netherlands”, a wprowadzanie zmiany rozpoczęto z początkiem roku 2020. Zmiana ta ma charakter wewnątrzkrajowy i dotyczy holenderskich instytucji, uniwersytetów, urzędów i ambasad, nie wiąże się zaś z apelem do innych państw o zastosowanie analogicznej zmiany w ich językach. Nie wpłynęło to zatem na zmianę nazwy tego państwa w języku polskim, w dalszym ciągu możemy nazywać ten kraj Holandią. „Niderlandy” we współczesnym języku polskim stosowana jest zazwyczaj dla krainy historycznej

Co ciekawego w Holandii?

Środkiem transportu, z którego słynie Holandia, są rowery. Holendrzy mają trzy razy więcej rowerów niż samochodów, a w kraju jest około 35 000 km ścieżek rowerowych. Średnio, holenderski rower w ciągu roku przejeżdża 1000 km, z kolei młodzież wykręca 2000 km rocznie.

Holandia jest największym na świecie eksporterem Tulipanów. W 2017 r. kraj ten eksportował tulipany o wartości 2 mld dolarów. Tulipany jednak nie pochodzą z Holandii, a zostały sprowadzone z Turcji w XVI wieku. Cebulki tulipana bardzo dobrze rosły na niderlandzkiej glebie.

W Holandii do odprowadzania wody z lądu wykorzystywano wiatraki drewniane. Były one używane przez 600 lat. Obecnie stosowane są inne metody ochrony przeciwpowodziowej, ale w kraju nadal działa ponad 1000 tradycyjnych wiatraków. Holendrzy zwracają również uwagę na rozwój odnawialnych źródeł energii w celu zasilania swojego kraju.

Jeśli zainteresowała Cię Holandia, nie ma na co czekać, zobacz jakie oferty pracy w tym kraju możemy Ci zaproponować: https://www.247drive.pl/oferty-pracy/kraj/holandia.

NIE UDAŁO CI SIĘ ZNALEŹĆ OFERTY PRACY, KTÓREJ SZUKASZ?

 

WŁĄCZ POWIADOMIENIA I OTRZYMUJ WIADOMOŚCI E-MAIL, GDY OFERTA PRACY BĘDZIE DOSTĘPNA!