Rozliczanie podatku z Holandii – jak to zrobić?

16 lutego 2023

Pracowałeś w Holandii w ciągu minionych pięciu lat? Nie występowałeś jeszcze do holenderskiego urzędu o zwrot podatku? Nie wiesz, jak samemu rozliczyć Jaaropgaaf z Holandii w Polsce? Przeczytaj nasz wpis, by dowiedzieć się jak wygląda proces rozliczania holenderskiego podatku w Polsce i kto może Ci w tym pomóc.

Czym jest Jaaropgaaf?

Jaaropgaaf to holenderskie roczne rozliczenie podatkowe, które składa się za okres od 1 stycznia do 31 grudnia. Wnioski składa się do holenderskiego Urzędu Skarbowego, który wydaje decyzję podatkową, która określa, ile podatku należy zapłacić lub jaki zwrot nam przysługuje. Obowiązek składania jaaropgaaf dotyczy wszystkich osób fizycznych oraz małych i średnich przedsiębiorstw, które prowadzą działalność gospodarczą w Holandii. 

Pamiętaj, że holenderski podatek możesz rozliczać do pięciu lat wstecz – dla przykładu: w 2023 roku wciąż masz prawo ubiegać się o nadpłatę z 2018 roku.

Jak uzyskać Jaaropgaaf?

Dokument Jaaropgaaf powinieneś otrzymać od swojego holenderskiego pracodawcy po zakończeniu danego roku podatkowego. Jeżeli nie otrzymałeś Jaaropgaafu od swojego pracodawcy, ale jesteś w posiadaniu innych dokumentów potwierdzających Twoje składki i zarobki — na przykład Loonstroken, czyli holenderskie odcinki wypłaty wręczane Ci za każdym razem przy wypłacaniu wynagrodzenia — one również mogą posłużyć do obliczenia należnej Ci kwoty zwrotu podatku z Holandii. 

Jak wygląda procedura rozliczenia Jaaropgaaf?

  • Polacy pracujący w Holandii a posiadających zameldowanie w Polsce, najpierw muszą rozliczyć się w Polsce, a dopiero później z holenderskim urzędem. 
  • Status rezydenta podatkowego przysługuje pracownikom, którzy w ciągu roku podatkowego osiągną co najmniej 90 % swoich przychodów na terenie Holandii. Status rezydenta wiąże się z możliwością skorzystania z ulg podatkowych (tax credit) i uzyskania większego zwrotu podatku z Holandii. 
  1. Skompletuj wszystkie wymagane dokumenty dotyczące Twojego zatrudnienia w Holandii. Jest to przede wszystkim wymieniany już Jaaropgaaf, ale także pozostałe druki, jak na przykład nadania numerów podatkowego BSN (zwany też sofi numer).
  2. Wybierz biuro podatkowe i dokładnie przedstaw im swoją sprawę wysyłając potrzebne dokumenty. Większość biur wstępnie wylicza szacowaną wysokość zwrotu podatku jaki mógłbyś otrzymać, uwzględniając potencjalne ulgi, które mogą Ci przysługiwać. (Średni koszt zapłaty za rozliczenie podatku z Holandii w Polsce za pośrednictwem biura podatkowego wynosi około 200–300 złotych.)
  3. W Twoim imieniu biuro wypełnia wniosek o rozliczenie Jaaropgaaf i składa go w odpowiednim urzędzie podatkowym w Holandii.
  4. Urzędy podatkowe w tym kraju mają od sześciu miesięcy do nawet trzech lat, aby rozliczyć Jaaropgaaf. W większości przypadków zajmuje to jednak dwa, trzy miesiące. Po tym czasie pieniądze pojawią się na Twoim rachunku bankowym.

Zobacz również nasze najnowsze oferty pracy z Holandii: https://www.247drive.pl/oferty-pracy/kraj/holandia.

NIE UDAŁO CI SIĘ ZNALEŹĆ OFERTY PRACY, KTÓREJ SZUKASZ?

 

WŁĄCZ POWIADOMIENIA I OTRZYMUJ WIADOMOŚCI E-MAIL, GDY OFERTA PRACY BĘDZIE DOSTĘPNA!