Certyfikat niekaralności (VOG) : dlaczego go potrzebuję i jak go zdobyć?

7 kwietnia 2021

Przyjeżdżając do nas do pracy, zostaniesz poproszony o zaświadczenie o niekaralności ( VOG ) . Nie robimy tego, ponieważ podejrzewamy, że masz kryminalną przeszłość, ale dlatego, że podczas pracy możesz napotkać poufne informacje i towary o dużej wartości. Chcemy móc pokazać naszym klientom, że jesteś osobą godną zaufania i że mogą Ci zaufać, gdy zaczniesz dla nich pracować. Przyjeżdżając do pracy w 1ToDrive, przedłożenie zaświadczenia o niekaralności ( VOG ) jest integralną częścią akt pracowniczych.

W tym artykule chcielibyśmy wyjaśnić, w jaki sposób można zdobyć takie zaświadczenie, różni się to w zależności od kraju. W dalszej części przedstawimy procedury uzyskania certyfikatu ze wszystkich krajów, w których nasza firma posiada biura rekrutacyjne.

Rumunia

W Rumunii zaświadczenie o postępowaniu / świadectwie karnym jest wydawane przez Służbę Rejestrów Karnych działającą w IPJ w gminie / mieście, w którym dana osoba ma miejsce zamieszkania. W przypadku większych miast zaświadczenia mogą wystawiać również niektóre komisariaty policji, niekoniecznie tylko Służba Rejestrów Karnych, Statystyki i Ewidencji Operacyjnej.

W ramach procedury, aby uniknąć kolejek z powodu Covid- 19, władze wzywają przyszłych pracowników do pobrania wniosku o wydanie zaświadczenia o postępowaniu / karalności z Internetu (strona policji powiatowej) i udania się do urzędu z wypełnionym wnioskiem. Na podstawie wniosku wydawane jest na miejscu zaświadczenie o niekaralności w jednym lub dwóch egzemplarzach na żądanie.

W trakcie pandemii Covid - 19 władze sugerują, aby umówić się na wizyę w celu wydania zaświadczenia pod adresem : https://ecaziere.ro/ , a następnie pojawić się z wypełnionym wnioskiem w kasie.  W klasycznym przypadku, gdy dana osoba jest pełnoletnia, będzie musiała stawić się przy stanowiskuu tylko z wypełnionym wnioskiem o zwolnienie.

Polska

W Polsce istnieją dwa sposoby uzyskania zaświadczenia o niekaralności:

  1. Elektronicznie na stronie KRK, w tym przypadku koszt to 20 zł. Płatności dokonuje się za pośrednictwem bankowości internetowej.
  2. Tradycyjnie, przy ladach KRK znajdujących się w sądach, w tym przypadku koszt to 30 zł. Płatności dokonuje się bezpośrednio przy stanowisku.

W obu przypadkach przed wydaniem zaświadczenia z rejestru karnego, należy wypełnić  wniosek (online lub w urzędze), również w obu przypadkach, niezaleznie od formy złożenia wniosku, zaświadczenie wydawane jest przy odpowiednim stanowisku w Krajowym Rejestrze Karnym. 

Litwa

Na Litwie istnieją dwa sposoby uzyskania zaświadczenia o postępowaniu / rejestru karnego:

Pierwsza opcja polega na zalogowaniu się do krajowego systemu przez bank lub poprzez podpis elektroniczny pod adresem: www.epaslaugos.lt/portal/service/184/34843. Możesz wybrać, czy dokument ma być wystawiony pocztą, czy elektronicznie.

Jeżeli dana osoba nie ma dostępu do litewskiego konta bankowego lub podpisu elektronicznego, wniosek zawierający kopię jej paszportu lub dowodu osobistego można wysłać na adres: www.ird.lt/lt/paslaugos/kitos-paslaugos/informacijos-rinkmenos/teistumo-neteistumo-pazymos

NIE UDAŁO CI SIĘ ZNALEŹĆ OFERTY PRACY, KTÓREJ SZUKASZ?

 

WŁĄCZ POWIADOMIENIA I OTRZYMUJ WIADOMOŚCI E-MAIL, GDY OFERTA PRACY BĘDZIE DOSTĘPNA!